סדנאות כתיבה

איך לכתוב יצירה ספרותית בעלת ערך בסוגות המאתגרות של הפרוזה התיעודית: היומן, המסה האישית, הממואר

הנה כמה מלים על שלוש סדנאות בפרוזה תיעודית בהנחייתי

1. סדנה בכתיבה משפיעה: מהמניפסט דרך המאמר אל המסה האישית

הסדנה היא הזמנה להתנסות בתהליך מרתק של התפתחות בכתיבה ובמחשבה – בחידוד הטענות, הביקורת, וגם ביכולת לתאר, להפיח חיים בתמונות ובדמויות, ולהעמיק בהבנת יחסים ורעיונות.

המשתתפים מוזמנים בתחילת הסדנה לנסח טענה או שאלה שמעסיקה אותם, שמרתקת אותם, שמדירה שינה מעיניהם.  איך לגדל ילדה בעולם שובניסטי? איך למצוא קול מזרחי חדש, שהולם בדיוק את הסיפור שלי? למה אני לא מצליחה להשתכר מספיק כדי לחיות בלי דאגה? איך להתמודד עם אלימות גברית? מה בין אופנה לבין עריצות הרזון?

אנחנו מתחילים לחשוב על הסוגיות האלה ולכתוב עליהן בצורת המניפסט, החד ממדית, שכולה הצהרה. ממשיכים בצורת המאמר, הדו ממדית, שעיקרה פולמוס. וממשיכים – במשך רוב המפגשים בסדנה – לכתוב על השאלה שנבחרה בתחילת הדרך והפעם בצורת המסה האישית, הרב ממדית; צורת החקירה. כל ההכללות יורדות אל ברכי הפרטים; ההפשטה מתפשטת אל הקונקרטי, הטיפוסי מתמקד במסוים.

 גוף שלישי כל-יודע הופך לגוף ראשון שכולו ספק. סימן הקריאה מתחלף בסימן השאלה. וכך מופחים חיים ברעיונות ובזכרונות, מופיעות תמונות חיוניות. והכותבים ממשיכים בדרך שכולה הפתעות, וגם מהמורות. זוויות חדשות נחשפות, ומתגלים אתגרים למחשבה, רגשות מורכבים, נקודות שקשה לגעת בהן אבל בכל זאת נוגעים. לאט לאט, מתגבשת מחשבה ביקורתית צלולה, ובאמצעות ההתנסות שהיא צורת המסה, עולה ובאה יצירה ספרותית עשירה, מעוררת, בעלת ערך.

2. סדנה בכתיבת מסה אישית

הסדנה בכתיבת מסה אישית היא הזמנה להתעמק, ולהתפתח בכתיבה, באחת הסוגות הספרותיות היפות והמאתגרות שבנמצא. לטובת ההשראה, את הכתיבה מלווה קריאה במסות אישיות נהדרות: של רונית מטלון וז'קלין כהנוב, של אריאל הירשפלד ויונית נעמן ויעל נאמן, אם להזכיר מתי מעט ישראלים שכותבים בסוגה הזאת, וגם מסות אישיות מופתיות מאת ג'ורג' אורוול ווירג'יניה וולף, אדריאן ריץ' וג'ונתן פרנזן, הנרי דיוויד תורו וברברה ארנרייך, ג'ואן דידיון וג'ונתן ספרן פוייר.

בעשרה מפגשים שבועיים, כותבים המשתתפים את החיבורים האישיים שלהם. אנחנו יוצאים לדרך עם סימן שאלה – כל אחד ואחת עם השאלה הפרטית שלו ושלה, בין שהשאלה היא אישית במובהק ובין שהיא פוליטית במפגיע –  ומשוטטים בעקבות הנסיון לענות עליה. אגב כך, משתכללים כלים של תיאור ושל מחשבה, של סיפור ושל חקירה. המשתתפים לומדים לכתוב בדיוק ובכנות. ונעזרים בסיעור המחות ובקשב המתקיים בקבוצה, כדי להתגבר על מכשולים (פחד, בושה, עצלות) ולעמוד באתגרים (כנות, דיוק, אמינות).

3. סדנה בכתיבה ביוגרפית

 נדמה לי שאי אפשר להגזים בערכו של התהליך המאפיין את הסדנה הזאת. זו סדנה שמתקיימת לאורך חצי שנה – נפגשים פעם בשבועיים – ובה מרכיבים, טיפין טיפין, דיוקן של אדם, סיפור של משפחה או תקופה או מקום או פרק בחיים. בין המפגשים, שולחים המשתתפים את משימות הכתיבה אלי ומקבלים ממני משוב מפורט בכתב.

במידה רבה הסדנה היא ליווי אישי, בקבוצה, בכתיבת יצירה ביוגרפית, עם נטייה ברורה לסוגת הממואר. במפגש הראשון נבחרת הדמות (סבתא, אמא, אבא, מורה, שכן, המחברת עצמה) או התקופה (הילדות, ההגירה, הנעורים, העבודה בחברת ההייטק) או השאלה (מה הם מקורות המנלכוליה שלי, מה הם מקורות הניכור שלי, מאיפה באה האהבה שלי לסחלבים) שסביבן תיכתב היצירה, ויוצאים לדרך של חקירה, והתבוננות, ותיאור, של היזכרות ושל ביאור. וכל העת משתהים על כלים של כתיבה מדויקת, ואמינה, שמפעילה את החושים.

התהליך שמתקיים בסדנה הזאת מבטיח הפתעות וגילויים – וגם מעצורים רגשיים, וכאב, וקושי וההתגברות עליהם. והכל מתקיים בשיחה מתגלגלת, באווירה קשובה ומעודדת, ובהשראת יצירות נפלאות בסוגת הממואר, ובהן אלה של וירג'יניה וולף וסימון דה בובואר ונורית גרץ וסטפן צווייג ויעל נאמן ורונית מטלון ואליסון בכדל ועוד טובים ומעוררים.

3 תגובות כתיבת תגובה

  1. שלום ארנה,
    שמי עזרא ואני מחפש מנחה לסדנת כתיבה ברמת מתחילים לקבוצה בת 12 איש במרכז הארץ.
    אם תוכלי צרי אית קשר בבקשה.
    בברכה,
    עזרא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s