סדנאות הכתיבה שלי

הנה הסדנאות בעונת הכתיבה החדשה, אביב 2021

שתי סדנאות בכתיבת מסה אישית יוצאות לדרך אחרי הפסח בחנות הספרים המגדלור: אחת ביום שני, ה-5 באפריל, ואחת ביום רביעי, ה-21 באפריל. ההרשמה לשתיהן נסגרה. בקיץ, בסוף השבוע של ה-11 וה-12 ביוני, תתקיים סדנת סוף שבוע של התפנות לכתיבה. לפני כן, ביום שישי ה-28 במאי, יום מרוכז של כתיבת מסה אישית וסיפור קצר. כל הפרטים בחנות הספרים המגדלור.

והנה כמה מלים על שתי הסדנאות

 1. סדנה בכתיבת מסה אישית

הסדנה בכתיבת מסה אישית היא הזמנה להתעמק, ולהתפתח בכתיבה, באחת הסוגות הספרותיות היפות והמאתגרות שבנמצא. לטובת ההשראה, את הכתיבה מלווה קריאה במסות אישיות נהדרות: של רונית מטלון וז'קלין כהנוב, של יונית נעמן ויעל נאמן ויערה שחורי, אם להזכיר מתי מעט ישראלים שכותבים בסוגה הזאת, וגם מסות אישיות מופתיות מאת ג'ורג' אורוול ווירג'יניה וולף, אדריאן ריץ' וג'ונתן פרנזן, הנרי דיוויד תורו וברברה ארנרייך, ג'ואן דידיון וג'ונתן ספרן פוייר.

בעשרה מפגשים שבועיים, כותבים המשתתפים את החיבורים האישיים שלהם. יוצאים לדרך עם סימן שאלה וכותבים בעקבותיה.

המסה האישית, כל כולה חיה על המאמץ להבין דבר מה על החיים שלנו. השאלה שמרחפת מעל כל המסות האישיות היא: איך לחיות? זו השאלה הגדולה והיא מורכבת מהפרטים, גדולים כקטנים: איך לשרוד את הילדות לאמא לא טובה מספיק. איך לאהוב את הגוף. איך להיות חברה. איך לגדל איגואנה. איך להצליח בעולם העבודה בלי לאבד את עצמי. מה קרה שם לסבא וסבתא כשהיגרו מפולין לצרפת לפני המלחמה ואיך זה משפיע עלי.

אנחנו יוצאים לדרך עם סימן שאלה – כל אחד ואחת עם השאלה הפרטית שלו ושלה, בין שהשאלה היא אישית במובהק ובין שהיא פוליטית במפגיע –  ומשוטטים בעקבות הנסיון לענות עליה. כותבים על פרק בחיים שמנסים להבין, על דמות – קרובת משפחה, חברה – בעל השפעה בעולמנו, על סוגיה שמטרידה. אגב כך, משתכללים כלים של תיאור ושל מחשבה, של סיפור ושל חקירה. המשתתפים בסדנה לומדים לכתוב בדיוק ובכנות. ונעזרים בסיעור המחות ובקשב המתקיים בקבוצה, כדי להתגבר על מכשולים (פחד, בושה) ולעמוד באתגרים (כנות, דיוק, אמינות).

2. סדנה בכתיבה ביוגרפית

 נדמה לי שאי אפשר להגזים בערכו של התהליך המאפיין את הסדנה הזאת. זו סדנה שמתקיימת לאורך חצי שנה – נפגשים פעם בשבועיים – ובה מרכיבים, טיפין טיפין, דיוקן של אדם, סיפור של משפחה או תקופה או מקום או פרק בחיים. בין המפגשים, שולחים המשתתפים את משימות הכתיבה אלי ומקבלים ממני משוב מפורט בכתב.

במידה רבה הסדנה היא ליווי אישי, בקבוצה, בכתיבת יצירה ביוגרפית, עם נטייה ברורה לסוגת הממואר. במפגש הראשון נבחרת הדמות (סבתא, אמא, אבא, מורה, שכן, המחברת עצמה) או התקופה (הילדות, ההגירה, הנעורים, העבודה בחברת ההייטק) או השאלה (מה הם מקורות המנלכוליה שלי, מה הם מקורות הניכור שלי, מאיפה באה האהבה שלי לסחלבים) שסביבן תיכתב היצירה, ויוצאים לדרך של חקירה, והתבוננות, ותיאור, של היזכרות ושל ביאור. וכל העת משתהים על כלים של כתיבה מדויקת, ואמינה, שמפעילה את החושים.

התהליך שמתקיים בסדנה הזאת מבטיח הפתעות וגילויים – וגם מעצורים רגשיים, וכאב, וקושי וההתגברות עליהם. והכל מתקיים בשיחה מתגלגלת, באווירה קשובה ומעודדת, ובהשראת יצירות נפלאות בסוגת הממואר, ובהן אלה של וירג'יניה וולף וסימון דה בובואר ויערה שחורי ואן למוט ויעל נאמן ורונית מטלון ואליסון בכדל ועוד טובים ומעוררים.

לפרטים נוספים כתבו לי בבקשה:  ocoussin@gmail.com או התקשרו למגדלור, טל': 03-6868225

בברכה, ארנה קזין

סתיו, 2019