סדנאות כתיבה

כמה מלים על סדנאות הכתיבה הקרובות בהנחייתי
*מרתון כתיבה
סדנת סוף שבוע של התמסרות לכתיבה מתקיימת זה הקיץ השישי באכסניה לכתיבה – קומת הגלריה של חנות הספרים המגדלור.
יש לכן מאמר שאתן לא מצליחות לגמור? הרצאה שאין לכן זמן לכתוב? כתבתם כבר עשר פתיחות לסיפור קצר שלא מתפתחות, שלא זזות? יש לכם פרק ברומן שאתם רוצים להשלים? רעיון למסה אישית שאתן רוצות להגשים?
 
אתם מוזמנים ואתן מוזמנות לסוף שבוע של כתיבה ממוקדת ומוגנת, באווירה שמסירה מחסומים ומעודדת עבודה.
מתמסרים בשישי לשמונה שעות של כתיבה – וגם סיעור מוחות בקבוצה, והנחיה אישית ועוד כתיבה. הולכים לישון על זה בבית. וחוזרים בשבת לעוד מהעבודה הטובה: שמונה שעות של כתיבה – וגם סיעור מוחות בקבוצה, והנחיה אישית, ועוד כתיבה.
ככותבת וכמנחה, אני יודעת כמה אנחנו צריכים לפעמים מסגרת זמן שמוקדש לכתיבה. ואוזן קשבת. והשראה מכתיבה של אחרים. זה הסיפור כולו של מרתון הכתיבה.

השנה, הסדנה מתקיימת בשישי-שבת, ה-5 וה-6 ביולי. 09:30 עד 18:30, בחנות המגדלור, מקווה ישראל 18 בתל אביב.

והנה כמה מלים על שתי סדנאות בפרוזה תיעודית בהנחייתי

 1. סדנה בכתיבת מסה אישית

הסדנאות הבאות: סדנה מרוכזת, ארבעה ימי שישי ביוני, 2019. *ההרשמה נסגרה ב-12 במאי 2019.

הסדנה בכתיבת מסה אישית היא הזמנה להתעמק, ולהתפתח בכתיבה, באחת הסוגות הספרותיות היפות והמאתגרות שבנמצא. לטובת ההשראה, את הכתיבה מלווה קריאה במסות אישיות נהדרות: של רונית מטלון וז'קלין כהנוב, של אריאל הירשפלד ויונית נעמן ויעל נאמן ויערה שחורי, אם להזכיר מתי מעט ישראלים שכותבים בסוגה הזאת, וגם מסות אישיות מופתיות מאת ג'ורג' אורוול ווירג'יניה וולף, אדריאן ריץ' וג'ונתן פרנזן, הנרי דיוויד תורו וברברה ארנרייך, ג'ואן דידיון וג'ונתן ספרן פוייר.

בעשרה מפגשים שבועיים, כותבים המשתתפים את החיבורים האישיים שלהם. אנחנו יוצאים לדרך עם סימן שאלה – כל אחד ואחת עם השאלה הפרטית שלו ושלה, בין שהשאלה היא אישית במובהק ובין שהיא פוליטית במפגיע –  ומשוטטים בעקבות הנסיון לענות עליה. כותבים על פרק בחיים שמנסים להבין, על דמות – קרובת משפחה, חברה – בעל השפעה בעולמנו, על סוגיה שמטרידה. אגב כך, משתכללים כלים של תיאור ושל מחשבה, של סיפור ושל חקירה. המשתתפים לומדים לכתוב בדיוק ובכנות. ונעזרים בסיעור המחות ובקשב המתקיים בקבוצה, כדי להתגבר על מכשולים (פחד, בושה, עצלות) ולעמוד באתגרים (כנות, דיוק, אמינות).

2. סדנה בכתיבה ביוגרפית

הסדנאות הבאות: מתחילות ב-2 בספטמבר 2019 וב-9 בספטמבר 2019 (שתי קבוצות, נפגשות פעם בשבועיים לסירוגין, 12 מפגשים). *ההרשמה תיפתח בקרוב

 נדמה לי שאי אפשר להגזים בערכו של התהליך המאפיין את הסדנה הזאת. זו סדנה שמתקיימת לאורך חצי שנה – נפגשים פעם בשבועיים – ובה מרכיבים, טיפין טיפין, דיוקן של אדם, סיפור של משפחה או תקופה או מקום או פרק בחיים. בין המפגשים, שולחים המשתתפים את משימות הכתיבה אלי ומקבלים ממני משוב מפורט בכתב.

במידה רבה הסדנה היא ליווי אישי, בקבוצה, בכתיבת יצירה ביוגרפית, עם נטייה ברורה לסוגת הממואר. במפגש הראשון נבחרת הדמות (סבתא, אמא, אבא, מורה, שכן, המחברת עצמה) או התקופה (הילדות, ההגירה, הנעורים, העבודה בחברת ההייטק) או השאלה (מה הם מקורות המנלכוליה שלי, מה הם מקורות הניכור שלי, מאיפה באה האהבה שלי לסחלבים) שסביבן תיכתב היצירה, ויוצאים לדרך של חקירה, והתבוננות, ותיאור, של היזכרות ושל ביאור. וכל העת משתהים על כלים של כתיבה מדויקת, ואמינה, שמפעילה את החושים.

התהליך שמתקיים בסדנה הזאת מבטיח הפתעות וגילויים – וגם מעצורים רגשיים, וכאב, וקושי וההתגברות עליהם. והכל מתקיים בשיחה מתגלגלת, באווירה קשובה ומעודדת, ובהשראת יצירות נפלאות בסוגת הממואר, ובהן אלה של וירג'יניה וולף וסימון דה בובואר ויערה שחורי ואן למוט ויעל נאמן ורונית מטלון ואליסון בכדל ועוד טובים ומעוררים.

 

לפרטים נוספים כתבו לי בבקשה:  ocoussin@gmail.com או התקשרו למגדלור, טל': 03-6868225

אביב-קיץ 2019