לכתוב ליד מים? ועוד על מפות הכתיבה של שון לוין

"מצאו מקום לכתוב בקרבת מים". זו ההמלצה הראשונה במפת הכתיבה של שון לוין, סופר תושב לונדון, שמשכה את לבי. "שבו לכתוב ליד תעלה, נהר, ים. אפילו מזרקה. כתבו על אודות המים שזורמים דרך תמונת הנוף או נובעים, פורצים, מתוכה. דמיינו את גופכם שלכם כפני הקרקע. כתבו על אודות הדם שלכם, על אודות הצלקות שעל העור שלכם והצלקות שעל פני גופיהם של אנשים שאתם מכירים. כתבו על המקומות שבהם פני השטח נחתכו. ועל מה שנשאר".

מפות הכתיבה של שון לוין הם בעצם מדריכי כתיבה קטנים, שמודפסים בצורת מפה – לכתיבה בעיר, לכתיבה בבית, לכתיבה מתוך האהבה ועליה. אפשר לקפל את המדריכים האלה ולהכניס לתיק ולקחת איתנו באשר נלך ובאשר נכתוב. יש בהם מגוון רעיונות שמעודדים כתיבה, שמשחררים מעצורי כתיבה, הם נשענים על העיקרון שכתיבה במיטבה כרוכה בהליכה, כלומר יש בה בכתיבה מעין גמיאת מרחק ברגל.  המדריכים ניחנים באיכות פואטית, שמעלה אותם מדרגת המדריך המעשי-בלבד אל יצירה, בכתב ובאיור, שמעוררת השראה בחיי היומיום.

המפה שבה לוין ממליץ ללכת לכתוב בקרבת מים מתפארת באיור של נהר הזורם בלב העיר. כמו התמזה של לונדון, נניח. המחשבה הראשונה שלי היתה שבתל אביב אין נהר בלב העיר, ומה הפלא שאני לא מתקדמת מספיק בכתיבה, כי אם היה נהר בלב תל אביב, אז בטח הייתי מרבה ללכת אל גדותיו ולאורכן, מרגישה את הזרימה, את הדרך הארוכה, את החיבור בין קצה לקצה, את כדור הארץ העגול, וגם את הלכלוך, ואת הדגים המתים, ואת הדגים החיים, ואת הדייגים. וההשראה היתה שורה.

אבל אז שמתי לב שההמלצה כוללת הליכה אל כל מים, אפילו מזרקה – כי אלה מדריכי כתיבה בעיר, בכל-עיר –  וחשבתי שאולי באמת אתחיל לשלב בשגרת יומי רגעים של הליכה וכתיבה ליד מים. וניסיתי להיזכר בכמה מקומות עם מים שאני מחבבת בתל אביב. למשל, הבריכה האקולוגית החדשה עם הנימפאות שלה בכיכר רבין. ובריכת הנימפאות הוותיקה בגן מאיר. ותעלות המים הקטנות בסוזן דלל. ומדרגות המים והמזרקות בגן יעקב ליד הבימה. הבעיה היא שהכל קצת נקי מדי, קצת סטטי מדי, וקשה ממש לדמיין צלקות, את המקום שבו פני השטח נחתכו ומה שנשאר. ובכל זאת אולי אשב ליד מזרקה עירונית כזאת, או בריכת נימפאות – אומרים שנמפאות פורחות במקום שבו דרכה כף רגלו של בודהה או משהו כזה – ואעלה בדמיוני  דווקא את התמזה, נניח, זורמת לה בשצף קצף במקום אבן גבירול ויהודה הלוי. נראה מה יעלה בכתיבה אז.

לשמחתי הרבה שלח לי שון לוין כמה ממפות הכתיבה שחיבר (ביחד עם מאיירים שונים) לאחר שקרא את אחד הפוסטים שלי בבלוג הכתיבה. קראתי במפות, עברתי על ההוראות השונות, טיילתי בדרכים המאוירות, וגיליתי כי לקריאה נוספת הוא ממליץ בין השאר על ספרה של המחברת האמריקאית רבקה סולנית,  Wanderlust, שהוא לגמרי במקרה אחד הספרים האהובים עלי ביותר. כל כולו חקירת ההיסטוריה של ההליכה – בחוצות העיר ובטבע – והקשר בינה ובין יצירה בכלל וכתיבה בפרט.

אני מעלעלת כעת בעותק של Wanderlust שבידי ומוצאת ציטוט חביב עלי מאת ג'ון קיטס, שיצא ב-1818 למסע של הליכה בצפון אנגליה ובדרום סקוטלנד, למשך חודש, והסביר כי הוא עומד לעשות זאת כדי "לחבר מעין פרולוג לחיים שאותם אני מתכוון לחיות", שהם חיים של כתיבה, והוסיף כי ככל שיעפיל על הרים גבוהים יותר, ככל שיתמיד בהליכה ויעמוד באתגריה, כך יצליח להתנער מדעות קדומות רבות יותר, לזהות מראות מעודנים יותר, לחוש את גדולת ההרים, "ולחזק את כוחי בשירה, הרבה יותר מכפי שהייתי מצליח בישיבה בבית בקרב הספרים שלי, אפילו שאני צריך לקרוא את הומרוס".

אגב כך, ברוח הימים האלה, שון לוין מחפש עזרה מחברים כדי להדפיס את מפות הכתיבה המקסימות שלו להפצה ברבים.  עד ה-29 באוקטובר אפשר לתרום לקמפיין העזרה הזה או פשוט להזמין את המפות ישירות ממנו, כמדומני. אני מקווה שמישהו ירצה פעם לתרגם את המפות לעברית. וגם את הספר של סולנית על ההיסטוריה של ההליכה. זה יכול להיות ממש נחמד.

3 תגובות בנושא “לכתוב ליד מים? ועוד על מפות הכתיבה של שון לוין

  1. כמה מלבב הפוסט על שון לוין ארנה. שבוע שעבר כתבתי פוסט על הכתיבה בעיר לעומת הכתיבה בכפר. האיזכור של קיטס וצעידתו בטבע גורם לי לחשוש שאולי טעיתי ביחסי אל הכפר. ובכל זאת, מים הם מים, אני כמהה לכתוב בעיר.

  2. Thanks for the lovely words about the Writing Maps. And don't forget the Yarkon… that's definitely a river in the middle of Tel Aviv… okay, not so much the middle, but it's there, and I have quite a few good memories of picnics and walks and general contemplation on the banks of the Yarkon. It's a good place to write 🙂 Really pleased you like the maps. Cheers.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s