כמה עולה להוציא לאור ספר לבד

פוסט שני בסדרה

בהמשך לפוסט הקודם – הראשון בסדרת פוסטים שבה אני מבקשת לשתף אתכם בפרטים הקטנים של הוצאה לאור עצמאית – אני עוצרת רגע וחושבת על מכונת הדפוס שרכשו וירג'יניה ולאונרד וולף מחברת אקסלסיור (Excelsior Printing Supply Company), ב-23 במרץ 1917.

המכונה עלתה להם קצת פחות מ-20 פאונד. הם היו נחושים להוציא לאור את ספריהם – בעיקר את ספריה של וירג'יניה – לבד. זאת כדי להעסיק אותה, להסיח את דעתה; כמזור לדיכאון. וגם כדי שהיא לא תצטרך לחוות את כל העניין של מכתבי דחייה או לחצים ממו"לים מסחריים. המוכר בחנות המדפסות שכנע אותם שאם יקראו את חוברת ההדרכה בת 16 העמודים, הם יוכלו ללמד את עצמם כל מה שהם צריכים לדעת כדי להדפיס ספרים כהלכה. מכונת הדפוס הונחה אחר כבוד על השולחן בחדר האוכל, בביתם המכונה הוגארת'. וכך קיבלה ההוצאה לאור את שמה.

בהתחלה הדפיסו סיפורים קצרים ששניהם כתבו – לא יותר מ-300 עותקים לכל ספר. אחר כך את יצירותיה של וירג'יניה וולף – כולן יצאו בהוצאה העצמאית – ובהמשך יצירות של חברים, ובהם ט. ס אליוט, קתרין מנספילד, ו. ה אודן, וכריסטופר אישרווד.

אני חוזרת מדי פעם לקרוא על הוצאת הוגארת' כדי לזכור שהאפיק המוכר לנו בעשרות השנים האחרונות, זה של  פרסום יצירה ספרותית הכרוך בהתקבלות אצל מו"ל מסחרי ממוסד, הוא רק אפיק אחד של הוצאה לאור. עד סוף המאה ה-18 הוצאות לאור היו בעיקר ריכוזיות ותחת פיקוח כנסייתי או של אוניברסיטאות. במאה ה-19 פרסם דיקנס את הרומנים שלו בהמשכים, בכתבי עת. וירג'יניה וולף הוציאה לבד, לעצמה ולחברים. מודל בית ההוצאה לאור התרבותי-המסחרי, ששלט בנוף המו"לות במאה השנים האחרונות, עובר בימים אלה שינויים טקטוניים. זה חשוב לי להבין את זה, כשאני חורגת כעת ממה שהיה נחשב מזה עשרות שנים כהכרח, ומפרסמת בלי תיווך של הוצאה לאור מסחרית.

כמה עולה להוציא לאור ספר לבד? את הכתיבה אני לא מעריכה במונחים כספיים. כתיבת תריסר המסות בספרי החדש – איך להיות ושאלות אחרות – נמשכה מאות שעות, לאורך כעשר שנים, אפשר לומר. אין לזה מחיר, איכשהו. אבל המרכיבים האחרים, שהכרחיים לתהליך העבודה על כתב יד לקראת פרסום, הם כאלה שעולים כסף באופן מובהק.

כדי להביא את ספרי החדש אל הקוראים רכשתי שירותים מקצועיים מכמה אנשי מקצוע: יערה שחורי, עורכת וסופרת שאת דעתה אני מעריכה מאוד, קראה וחיברה חוות דעת חיונית ובהירה שבזכותה תיקנתי, מחקתי, ואפילו הוספתי שתי מסות חדשות. אני בטוחה שכתב היד השתפר. צפי סער, עורכת ועיתונאית שאני סומכת בעיניים עצומות על הידע והמקצועיות שלה, ערכה בתשומת לב (התוצאה הסופית כמובן באחריותי). דוד בן הרא"ש, שאת עבודות העיצוב שלו אני אוהבת, עיצב את הכריכה ועימד. לזה תוסיפו הגהות. ואת הדפוס והכריכה – 500 עותקים (ראו הפוסט הקודם) – בדפוס וכריכיית קורדובה בחולון (לי אין מכונת דפוס על שולחן האוכל).  אה, וגם מחיר הפקת הדנאקוד (הברקוד שבשולי הכריכה). כל זה, סך הכל, לספר בן 128 עמודים, לפני הוצאות על אריזה ומשלוח והפצה ושיווק: 13,300 שקלים.

{ההוצאות על האריזה והמשלוח וההפצה והשיווק הן לא מעטות. יותר מ-30 שקלים למשלוח ומעטפה. כאן לשמחתי נוצר שיתוף פעולה ביני ובין  חנות הספרים המגדלור – מי שהזמין עותק ב"איסוף עצמי" יוכל לבוא לחנות, לקחת את העותק, לעלעל בספרים אחרים ולקנות גם מיצירתם של אחרים! עותקים של הספרים יופצו גם לחנויות ספרים עצמאיות אחרות – סיפור פשוט בנווה צדק ואחרות. כך, עצם ההזמנה של הספר בשיטה הזאת היא תמיכה לא רק ביצירה אלא גם במרכז תרבותי חיוני, שהוא חנות הספרים העצמאית.}

לאושרי, יותר מ-250 עותקים כבר נמכרו בפרויקט ההדסטארט – שהוא מבחינתי בפשטות: פורמט של הוצאה לאור בהזמנת עותקים מראש. התומכים בפרויקט עזרו לי לכסות את ההוצאות. יש לי עוד 30 יום להמשיך ולנסות להגיע אל הקוראים דרך האכסניה הזאת. בפוסט הבא אספר על החוויה הטובה של עבודה מול צוות הדסטארט ואיתם. ואתאר קצת במה זה כרוך. תודה על הקריאה!

מכתב ההכרזה על הקמת הוצאת הוגארת'
הספר הראשון של וירג'יניה וולף בהוצאה העצמית. ונסה בל, אחותה, על עיצוב הכריכה
הכריכה בעיצוב דוד בן הרא"ש, אם תלחצו עליה תגיעו לדף הדסטארט ותוכלו להזמין עותק!https://headstart.co.il/project/62860

3 תגובות בנושא “כמה עולה להוציא לאור ספר לבד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s